Misa početka pontifikata pape Leona XIV.

U nedjelju 18. svibnja, na Trgu Sv. Petra u Vatikanu, novi Rimski biskup papa Leon XVI. slavio je sv. misu početka svoga pontifikata.

U zajedništvu sa Svetim Ocem bili su kardinalni izbornici, brojni svećenici, a slavlje je okupilo oko 200 000 vjernika.

Liturgija je započela unutar vatikanske bazilike. Papa je s patrijarsima istočnih Crkava sišao do groba Sv. Petra gdje se zaustavio u molitvi i grob okadio – trenutak koji naglašava blisku vezu rimskog biskupa s apostolom Petrom i njegovim mučeništvom, na samom mjestu gdje je prvi Kristov namjesnik ispovjedio svoju vjeru svojom krvlju, zajedno s mnogim drugim kršćanima koji su s njim dali isto svjedočanstvo. Dva su đakona zatim uzela palij, ribarski prsten i knjigu Evanđelja te je procesija krenula prema oltaru slavlja na Trgu ispred bazilike.

Prvo je čitanje, izgovoreno na španjolskom, odlomak iz Djela apostolskih (Dj 4,8-12) u kojem Petar najavljuje da je Krist „kamen koji su graditelji odbacili“. Izgovoren na talijanskom jeziku, Responzorijski psalam (Ps 117) obrađuje temu „kamena koji je postao zaglavni“, dok drugo čitanje, pročitano na engleskom jeziku, preuzeto iz Prve Petrove poslanice ( 1  Pt  5,1-5.10-11), ističe vezu između Petra, Rimske Crkve i službe njegova nasljednika.

Evanđelje (Iv 21,15-19) je naviješteno na latinskom i grčkom, a donosi Isusov trostruki zahtjev Petru da hrani „njegove jaganjce“ i „njegove ovce“ i jedan je od tekstova koji tradicionalno utvrđuju posebnu i osobnu zadaću povjerenu Petru u skupini dvanaestorice apostola.

Nakon naviještena Evanđelja, tri kardinala iz reda đakona, prezbitera i biskupa i s različitih kontinenata Papi su stavili palij, a Sveti je Otac zatim nazočne blagoslovio evađelistarom.

Nakon simboličnog obreda „poslušnosti“ koji je Papi dalo 12 predstavnika svih kategorija Božjeg naroda, koji dolaze iz raznih dijelova svijeta, slavlje je nastavljeno Papinom propovijedi.

Ljubav i jedinstvo

Na početku je papa Prevost podsjetio na riječi Sv. Augustina: „Za sebe si nas stvorio, [Gospodine,] i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi“ (Ispovijesti, 1,1.1), podsjećajući kako je iza vjernika osobito intenzivno vrijeme. Smrt pape Franje ispunila je vjernička srca tugom osjećali su se „kao ovce bez pastira“ (Mt 9,36), a na Uskrs su primili njegov posljednji blagoslov i, u svjetlu Uskrsnuća, proživjeli taj trenutak sa sigurnošću da Gospodin nikada ne napušta svoj narod. Kardinalski se zbor potom okupio na konklavi te je izabrao novog Rimskog biskupa.

„Izabran sam bez ikakve zasluge i, sa strahopoštovanjem, dolazim k vama kao brat koji želi biti sluga vaše vjere i vaše radosti, kročeći s vama putem Božje ljubavi, koja nas sve želi sjediniti u jednu obitelj“, kazao je na početku propovijedi papa Leon XIV.

Nadalje je progovorio o ljubavi i jedinstvu – dvije dimenzije poslanja koje je Isus povjerio Petru.

„Upravo nam to donosi evanđeoski ulomak, koji nas vodi na obale Tiberijadskog jezera – onog istog gdje je Isus započeo svoje poslanje koje je primio od Oca: 'loviti' čovječanstvo kako bi ga izbavio iz voda zla i smrti. Prolazeći uz obalu toga jezera, pozvao je Petra i prve učenike da budu, poput Njega, 'ribari ljudi'. A sada, nakon uskrsnuća, upravo je na njima da nastave to poslanje, da uvijek iznova bacaju mrežu te u vode svijeta zarone nadu Evanđelja, da plove morem života kako bi svi mogli biti opet obuhvaćeni Božjim zagrljajem.

Kako Petar može izvršiti to poslanje? Evanđelje nam kaže da je to moguće jedino zato što je u svome životu iskusio beskrajnu i bezuvjetnu Božju ljubav, čak i u času svoga pada i zatajenja. Zato, kada se Isus obraća Petru, koristi glagol agapao, koji označava Božju ljubav prema nama, njegovo sebedarje bez zadrške i računice. Nasuprot tomu, u Petrovu odgovoru koristi se druga riječ, koja opisuje prijateljsku ljubav među ljudima.

Kada Isus pita Petra: 'Šimune, sine Ivanov, ljubiš li me?' (Iv 21,16), zapravo ga pita o ljubavi Očevoj. Kao da mu kaže: samo ako si upoznao i iskusio tu Božju ljubav, koja nikada ne prestaje, moći ćeš pasti moje ovce; samo u Očevoj ljubavi moći ćeš ljubiti svoju braću i sestre s 'onim više', odnosno predajući vlastiti život za njih.

Petru je, dakle, povjeren zadatak „ljubiti više“ te da svoj život daruje za stado. Petrova služba označena je upravo tom darovnom ljubavlju, jer Crkva u Rimu predsjeda u ljubavi, a njezin pravi autoritet jest Kristova ljubav“, posvijestio je Sveti Otac, prenosi IKA.

Ujedinjena Crkva

Izrazio je zatim želju da prva velika vjernička čežnja bude Crkva koja je ujedinjena, znak jedinstva i zajedništva, koja postaje kvasac za pomireni svijet.

„U našem vremenu još uvijek vidimo previše razdora, previše rana koje ostavljaju mržnja, nasilje, predrasude, strah od drugačijih, ekonomski sustav koji iskorištava Zemlju i isključuje siromašne. A mi želimo biti, unutar tog tijesta, mali kvasac jedinstva, zajedništva, bratstva. Želimo reći svijetu, s poniznošću i radošću: gledajte Krista! Približite mu se! Prihvatite njegovu Riječ koja prosvjetljuje i tješi! Čujte njegov poziv na ljubav kako bismo postali njegova jedinstvena obitelj: u jednome Kristu – jedno smo. To je put kojim trebamo ići zajedno, međusobno, ali i s drugim kršćanskim Crkvama, s onima koji slijede druge religije, s onima koji traže Boga, sa svim ženama i muškarcima dobre volje – kako bismo zajedno izgradili novi svijet u kojem kraljuje mir.

To je misionarski duh koji nas mora nositi – ne zatvarati se u svoje male krugove, ne osjećati se boljima od svijeta, nego ponuditi svima Božju ljubav, da se ostvari ono jedinstvo koje ne briše razlike, nego poštuje osobnu povijest svake osobe te kulturne i vjerske korijene svakog naroda“, poručio je Papa pozivajući na kraju da zajedno kao narod kročimo ususret Bogu i ljubimo se međusobno.

Kraljice neba

Na kraju mise inauguracije svog pontifikata, kako prenosi Vatican News, papa Leon XIV. izmolio je molitvu Kraljice neba te zahvalio vjernicima i brojnim izaslanstvima koja su bila nazočna na misi, kao i predstavnicima naroda, Crkava i raznih religija.

Podsjetio je da su „preživjela djeca, obitelji i stariji“ u Gazi svedeni na glad, dok se rat između Izraela i Hamasa nastavlja.

U Mjanmaru, primijetio je Papa, „nova neprijateljstva su prekinuta nevine mlade živote“, a „izmučena Ukrajina čeka pregovore za pravedan i trajan mir“.

U svom obraćanju spomenuo je i kako „snažno osjeća duhovnu prisutnost pape Franje koji nas prati s neba“.

Dok je označavao službeni početak svoje Petrove službe, Papa je pozvao katolike da mole i povjere njegovu službu Blaženoj Djevici Mariji. „Molimo njezin zagovor za dar mira, za podršku i utjehu onima koji pate i za milost da svi budemo svjedoci Uskrslog Gospodina“, zaključio je Sveti Otac.

Nakon slavlja Papa se zadržao u bazilici Sv. Petra kako bi pozdravio službena izaslanstva – njih 150, a potom se i privatno sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, koji je sa suprugom nazočio inauguracijskoj misi.

J.M., KT

Izvor: nedjelja.ba

Natrag